6 dôvodov, prečo navštíviť chorvátsky Šibenik

Pre mnohých Slovákov je cieľovou destináciou Chorvátska Makarska riviéra. Je pravda, že na Makarskej je naozaj krásne a sú tam kilometre nádherných pláží. No nie je to jediné pekné miesto v Chorvátsku, kde sa dá stráviť príjemná dovolenka. Navštívili ste už Šibenik? Možno by ste tak mohli urobiť. Aj pre tieto dôvody.

  1. Je pomerne blízko

Ak máte radi práve spomínanú Makarsku riviéru, no zdá sa Vám ďaleko, vyskúšať by ste mohli práve Šibenik. Nachádza sa totiž severnejšie, a teda aj bližšie k slovenským hraniciam. Síce len o čosi viac ako sto kilometrov, ale predsa.

  1. Je to najstaršie pôvodné mesto na pobreží

Založené bolo už v 9. storočí. Neskôr o nadvládu nad mestom bojovali rôzne národy. Od Rakúsko-Uhorskej monarchie, cez Byzantskú ríšu, až po Benátky. Neskôr sa mesto dostalo práve pod nadvládu Benátčanov. Z tohto obdobia sa zachovali mnohé historické a kultúrne pamiatky Šibeniku.

  1. História

História a spomínané historické pamiatky hrajú v Šibeniku dôležitú úlohu. Ak Vám teda nestačí obyčajné vylihovanie na pláži a radi si dovolenkový program spestríte, Šibenik je to pravé miesto. Vynechať netreba napríklad Chrám sv. Jakuba zapísaný do Zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO. Celé centrum Šibeniku však stojí za prechádzku a spoznávanie!

  1. Nová pláž

Mestská pláž Šibeniku s názvom Banj, je pomerne nová. Vybudovaná bola len v roku 2012. Ide o kamenistú pláž, rovnako ako je väčšina v Chorvátsku. Domáci, ale aj turisti, si tak môžu užívať slnenie a letné radovánky neďaleko centra mesta. V pohode si tak môžete odskočiť na kávu do mestskej kaviarne, prípadne na nákupy!

  1. Kultúra

V Šibeniku sa pravidelne konajú rôzne kultúrne slávnosti a predstavenia. Mesto teda ponúka mnoho možností zábavy. Ak by Vám tamojšie festivaly nestačili, určite zájdite zopár kilometrov od Šibeniku, do akéhosi skanzenu „Dalmatian Ethno Village“. V tejto dedinke s tradičnými kamennými domami môžete spoznať život v Chorvátskych dedinách, aký bol kedysi. Herci v dobových kostýmoch pripravujú pre turistov tradičné jedlá, ktoré môžu ochutnať. Sledovať sa tu dá aj tradičné tkáčstvo, či výroba olivového oleja.

  1. Národný park Krka

Len 15 kilometrov od Šibeniku sa nachádza Národný park Krka. Turisti tu obdivujú krásnu prírodu v povodí rieky Krka. Úžasné sú tu mnohé jazerá a vodopády. Krka je tiež domovom vzácnych druhov vtákov. Nachádzajú sa tu aj významné kultúrne pamiatky, ako napríklad Kláštor Orthodox Krka. Výlet do tohto národného parku určite stojí za to!

A nakoniec, počasie! Veď práve krásne počasie je to, prečo Chorvátsko navštevujú každoročne státisíce turistov.

 

FOTO: © michelgrangier / Dollar Photo Club

Pridaj komentár