Čo treba zažiť a vidieť v chorvátskom Šibeniku

Ak doslova milujete slnenie sa na pláži a letné radovánky, no nie je Vám cudzia ani história, určite by ste mali navštíviť krásne chorvátske mesto Šibenik. Je to jedno z najstarších miest v chorvátsku, ktoré dýcha kultúrou a históriou. Určite sa oplatí ho vidieť. Čo by ste jednoznačne nemali vynechať?

Historické centrum mesta

Už spomínaný historický charakter mesta Šibenik je dôvodom, prečo ho navštevujú mnohí turisti. Tak, ako je to typické aj pre ďalšie chorvátske mestá, aj v Šibeniku je väčšina stavieb z kameňa. Spomenúť treba určite Námestie Chorvátskej republiky, ktorému dominuje Chrám sv. Jakuba. Táto stavba je od roku 2000 zapísaná do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Nie je to však jediná monumentálna a zaujímavá stavba v Šibeniku. Turisti by nemali obísť ani Kniežací palác, Biskupský palác a množstvo historických kostolov, ako napríklad Kostol sv. Barbory, či Benediktínsky kláštor sv. Lucie.

Kúpanie a letné radovánky

Prekvapivé je, že mestská pláž v Šibeniku, zvaná Banj, funguje až od roku 2012. Bola umelo vybudovaná z kameňa. A do doby, kým vznikla, nebolo možné sa v Šibeniku kúpať. Tamojší ľudia využívali blízke letoviská a mestečká, ako napríklad Solaris a Tjat. Dnes je však táto pláž plnohodnotným miesto na letný relax.

Šport a adrenalín

V meste je veľa možností športového vyžitia. Napríklad v blízkosti mestskej pláže Banj stoja športové areály, kde si turisti môžu zahrať futbal, volejbal, či basketbal. Na svoje si tu však prídu aj milovníci posilňovania. Tí, ktorých láka adrenalín, by nemali minúť Šibenický most. Ten je využívaný na bungee jumping.

Relax a zábava

Šibenik je charakteristický letnými festivalmi. Konajú sa tu však aj tradičné chorvátske slávnosti pre milovníkov miestnej kultúry. Ak by ste sem zavítali v septembri, určite si pozrite každoročné stredoveké trhy s kultúrnym programom. Okrem tradičných remesiel, divadelných predstavení a rytierskych súborov, môžu turisti ochutnať aj miestne špeciality. V Šibeniku si však na svoje prídu aj mladí ľudia, túžiaci po zábave. V nočných podnikoch si môžu užiť napríklad diskotéky.

Tak, ako vo všetkých chorvátskych pobrežných mestách, aj v Šibeniku si turista musí dať kávičku v kaviarni na pobreží. Tá atmosféra, pohoda a nasávanie zdravého morského vzduchu, jednoznačne stojí za to!

 

FOTO: © oben901 / Dollar Photo Club

Pridaj komentár